BUGS BUNNY’S LOONEY CHRISTMAS TALES (1979)

Bugs Bunny’nin dünyasının Noel özel bölümünde Yosemite Sam, Porky Pig, Elmer J.Fudd gibi Bugs Bunny’nin sürekli çekiştiği çizgi film karakterlerinin yanında Looney Tunes evreninden karakterler de yer alıyor. Sylvester, Tweety, Road Runner, Tazmanya Canavarı bu yaklaşık yirmi beş dakikalık animasyonda buluşuyor. Bugs Bunny’nin Looney evrenini içeren Noel hikâyelerini üç bölümde izliyoruz.

İlk bölüm olan Bugs Bunny’s Christmas Carol Charles Dickens romanına da gönderme içeriyor. Yosemite Sam’i Dickens’ın Ebenezer Scrooge karakteri gibi para sayarken görüyoruz ilk sahnede. Porky de bir başka Charles Dickens karakteri Bob Cratchit olarak karşısında. Bugs Bunny Noel süsleriyle şenlik saçarak gelir ama Yosemite’ye haddini bildirmeye karar verir ve olaylar gelişir. Bu bölüme Tweety ve Sylvester da teşrif eder. Bugs Bunny Noel’in hayaleti numarasıyla kötü adam Yosemite’yi/Scrooge’u devirmeye çalışır. Noel yemeği, Bugs Bunny’nin bildiğimiz ve hep sevdiğimiz had bildirme anları derken ilk bölümün sonuna geliriz. Bugs Bunny yine tebessüm ettirir büyük küçük her yaştan seyirciye.

İkinci bölümün adı Freeze Frame. Burada sahne Road Runner ve Coyote ikilisinindir. Coyote tabii ki Road Runner’ı yakalamak için kurnazlık peşine düşecek ama Road Runner’ı yine alt edemeyecektir. Road Runner’ın soğuk iklimde, buz üzerinde koşamayacağını öğrenen Coyote hemen bir katakulli çevirir ama işler elbette istediği gibi gitmez. Bazılarımızın bayıldığı bazılarımızın gıcık olduğu hızlı kuş kazanan taraftır her zaman olduğu gibi. Gelenek bozulmaz. Coyote yine avucunu yalar.

Üçüncü bölüm Fright Before Christmas adını taşımaktadır. Bugs ve ekibi Jingle Bells’i söylerken Tazmanya Canavarının bir macerasını izlemeye geçeriz. Tazmanya Canavarı hapsedildiği kargo uçağından kaçar, Noel Baba’nın bulunduğu yerin yakınlarına düşer. Yanlışlıkla Noel Baba kıyafetlerine bürünüp korku saçar etrafa. Bugs Bunny’nin çatısında kendini bulur sonra. Noel Baba krizini çözmek de Bugs Bunny’e düşer böylece. Bugs Bunny’nin yeğeni ve Hızlı Gonzales de görünür bu bölümde.

Bugs Bunny’s Christmas Carol artık efsane haline gelmiş Bugs Bunny klasikleri kadar unutulmaz anlar içermese de Looney Tunes dünyasından karakterlerle ve Bugs’ın hinlikleriyle hasret gidermek için birebir. Road Runner ve Coyote’li macerayı izlediğimiz ikinci bölümde de bu iki karakterin hikâyesi bozulmayan bir gelenekle sunuluyor, Freeze Frame bölümü bu vesileyle sevenlerini mutlu ediyor. Tazmanya Canavarı da kendisinden bekleneni yerine getirerek ortalığı dağıtırken eğlendiriyor. Bugs Bunny’le ortak bir bölümde izlemiş oluyoruz kendisini ve tüm bu Noel özel bölümünde izlediğimiz diğer karakterleri. Bugs Bunny’s Looney Christmas Tales sevdiğimiz çizgi film karakterlerinin en iyi yapılmış animasyonu olmasa da Noel havasıyla bile mutlu ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir