Kim Demiş Kötüyüz Diye?: Animasyon İşi Bir Soygun Hikayesi

DreamWorks firmasının “Kim Demiş Kötüyüz Diye?” (The Bad Guys) adlı animasyon filminin yönetmen koltuğunda firmanın Kung Fu Panda 2 (2011), Canavarlar Yaratıklara Karşı (Monsters vs Aliens) (2009) gibi başarılı animasyonlarının yapımlarında görev almış olan Pierre Perifel yer alıyor. Perifel’in ilk uzun metraj animasyon yönetmenliği olmasına rağmen ortalamanın üstünde bir iş çıkartıyor. Aksiyon, komedi ve suç türlerindeki animasyon 1 saat 40 dakikalık ortalama süresiyle keyifli bir seyir sunmayı başarıyor. Seslendirme kadrosunda ise Sam Rockwell, Awkwafina, Craig Robinson gibi ünlü isimler yer alıyor.

Filmde, “Kötüler” (The Bad Guys) adıyla anılan bir grup profesyonel hırsız hayvan dostun son soygunları sonrasında hayatlarının gidişatının değişimi işleniyor. Kurt, yılan, tarantula, köpek balığı ve piranadan oluşan ekipte her hayvanın kendine özgü bir profesyonelliği bulunuyor. Tabii masallardan klasikleşmiş olarak kurdun “Büyük Kötü Kurt” olarak anılması gibi karikatürize özellikleri de mevcut. Konuşan özgür irade sahibi bu hayvanların insanlarla iç içe yaşadıkları görülen dünyada insanlar bunu garipsemiyor, doğal olarak izleyicinin de bu durumu filmin başında normal görmesi ve filmin evreninde sorgulamaması isteniyor. Zaten filmin hikayesinin temelini de hayvanlar oluşturuyor, insanlar hikâyede figüran görevini üstleniyorlar.

Ocean’s serisi, Mission Impossible serisi, The Italian Job (2003), The Usual Suspects (1995) gibi ünlü suç-aksiyon filmlerini anımsatan ve büyük ihtimalle esinlenmiş olan Kim Demiş Kötüyüz Diye? kötülerin iyiliği tadınca daha mutlu olmalarıyla çocuklara uygun bir hikâye sunuyor. Dostluk, iyilik, sadakat gibi kavramları da içeren film genel izleyici kitlesine hitap etmeyi başarıyor. Ayrıca alışılmışın dışındaki üç boyutlu animasyon (Spider-Man: Into  the Spider-Verse (2018) tarzı) tekniği ile izleyiciyi etkiliyor. Ancak bunlara rağmen akılda kalıcı olmayı başaramayan izle-unut tarzı bir animasyon olmaktan öteye geçemiyor.

Kim Demiş Kötüyüz Diye? (The Bad Guys) aksiyonu bol, seyir keyfi yüksek, animasyon tarzı özgün, eğlenceli bir animasyon olmayı başarıyor olsa da akılda kalıcı olmayan, kült haline gelemeyecek izle-unut tarzında bir popcorn animasyonu. Animasyona açsanız veya ailecek izleyecek bir animasyon arıyorsanız pişman olmazsınız.

PUAN: 3/5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir