NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS (1993)

Tuhaf ve sıra dışı karakter yaratımları ve gotik atmosferleriyle stop-motion kullanarak izleyicileri bambaşka bir dünyaya götüren Tim Burton’ın 1993 yapımı Nightmare Before Christmas adlı animasyonu Halloween yani Cadılar Bayramı denilince ilk akla gelen yapımlar arasında oluyor. Christmas yani Yılbaşı akşamlarında da Halloween’da da tercih edilebilmesinin nedenini ise filmin öyküsü oluşturuyor.

Jack Skellington

Türkiye’de Noel Gecesi Kabusu adıyla da bilinen Nightmare Before Christmas’ın konusunu Halloween Kenti’nin Balkabağı Kralı olmaktan usanan Jack Skellington’ın heyecan verici bir şeylerin arayışına çıkması oluşturuyor. Jack bu arayışı sırasında Christmas Kentini buluyor ve tüm dünya üzerinde Noel gecesi çocuklara oyuncak dağıtma görevini Noel Baba’dan devralmaya karar veriyor. Halloween kentinde yaşayanlara da bunu empoze etmeye çalışırken bir yandan da gerçek Santa Claus’u kaçırma girişimlerine başlıyor.

Lock, Shock ve Barrel

Korkutucu ama sempatik karakterler, Burton tarzı gotik atmosfer ve akılda kalıcı müzikal şarkılarıyla, izleyicilerine özel günlerin yerleri ve kimlikleri değiştiğinde neler olabileceğine dair yer yer kahkaha yer yer ise gülümseten dakikalar vadediyor. Çocuklara “Her şeyin, herkesin olduğu haliyle iyi, güzel ya da başarılı” olduğunu vaaz vermeksizin anlatan Nightmare Before Christmas, kültleşmiş karakterleriyle her yıl tekrar tekrar izlenmeyi de hak ediyor.

Şu an hatırlayamadığım bir yaşta izlememe rağmen, halen her izleyişimde ilk kez izliyormuşum gibi eğlenmemi sağlayan Nightmare Before Christmas dışında, gotik atmosferleri nedeniyle yine yönetmen Burton’un (ki her filmini ayrı ayrı çok severim) öte dünyaya geçen ve evlerine yerleşen yeni aileyi korkutma çabası gösteren acemi hayalet çifti konu alan Beetlejuice (1988), B Filmlerinin unutulmaz yönetmeni Ed Wood’u ve setlerdeki çalışmalarını konu alan Ed Wood (1994), yanlışlıkla bir cesedin parmağına yüzük takarak onunla iki dünya arasında evlenmiş sayılan yaşayan bir adamın dünyaya dönmeye çalışmasını konu alan Corpse Bride (2005) yine Cadılar Bayramı’nı keyifle geçirmeyi sağlayacak Burton filmleri olabilir.

Tüm cadıların ve cadı kalanların cadılar bayramı kutlu olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir