Ağaçkakan Woody (Woody Woodpecker)

Hayli hareketli, mücadeleci, çılgın, akıllı ve zarif, epeyce deli, kahkahalarla dolu, eğlenceli bir kuş.

Universal Studios’un resmi maskotu olan ve ilk olarak 1940 yılında “Knock Knock” çizgi filmi ile gösterime giren Woody, bir meşe palamudu ağaçkakan türüdür.

Ortaya çıkış hikâyesi hayli ilginç olan Woody, yapımcı  Walter Lantz’in eşi Grace ile gittikleri tatilde evlerinin çatısına delik açan bir ağaçkakanı vurmak istemesi sonucu eşi tarafından engellenip, bu ağaçkakanın çizgi filmini yapmasını söylemesi ile ortaya çıkmış bir karakterdir.

Woody

Woody’i ilk olarak çizer Alex Lovey tarafından tasarlanmış ve daha sonraları Emery Hawkings ile düzen sanatçısı Art Heinemann tarafından modernize edilmiştir. Bu modernizasyonda daha yuvarlak hatlara sahip olan Woody, daha fazla sevimli ve daha az çılgın bir form kazandı. Yine de yönetmen James “Shamus”  Culhane, Woody’yi diğer birçok Stüdyo’nun yaptığı gibi evcilleştirilmiş heteroseksüel bir karakter veya savunmacı bir ev sahibi olarak değil, saldırgan deli bir karakter görünümünde kullanmaya devam etti.

Ancak 1946 yılında çizer ve film yönetmeni Dick Lundy, Woody’i daha savunmacı bir hale soktu. Hareketli ve saldırgan bir görünüme sahip ve aniden çılgına dönen Woody artık meşru bir neden olmadan çılgına dönmüyordu.

 Woody’nin halk tarafından tutulup, sevilmesini sağlayan onun bu manik çılgınlığıydı. Ancak 1961 yılında bu durum, iyilik yapmaya çalışan heteroseksüel ve daha ciddi bir karaktere dönüşmesi ile değişti. Bunun nedeni kısmen Woody’nin televizyonda daha çok görünmeye başlamasıyla az şiddet içererek çocuklarında izleyebilmesiydi.

Woody ve Buzz Buzzard

Her çizgi karakter gibi Woody’nin de düşmanları vardı. Bu düşmanlarla gerek çılgınlar gibi gerek ciddi ve akılcı mücadelelere girişti ve onları alt etti. Düşmanları arasında en bilinenler, Wally Walrus ve Buzz Buzzard’tır

 Eskisi gibi birden bire çılgına dönmese de kahkaha atmaktan çekinmeyen Woody’nin bu kahkahalarının bolca yer aldığı “The Woody Woodpecker Song” şarkısı Oscar’a aday gösterilmiş ve ayrıca Imagine Games Network (ING) tarafında düzenlenen 88.nci animasyon ödüllerinde en iyi çizgi film serisi olarak seçilmiştir.

Ağaçkakan Woody, Çizgi film serisinin başı ve sonunda melez (Hibrit) animasyon türü diyebileceğimiz bir teknik kullanılarak; yapımcısı ile eşi, çizeri ve yönetmeni gibi yapım ekibinin yer aldığı sahnelerde onlarla sohbet edip, birlikte bir takım işler yapmaları ile izleyiciye keyifli bir başlangıç ve bitiş sunar. Bu özelliği ile çizgi film serileri arasında farklı bir yer tutmaktadır.

Hatta bu sahnelerde Woody’nin ortaya çıkış hikâyesinde yaşananlar gibi Walter Lantz, bazen Woody’e kızar ve onu öldürmeye çalıştığı görebilirsiniz.

2017 yılında Hibrit Animasyon türü olarak sinema filmi yapılan Woody’nin, 2018 yılında sadece internette yayınlanmaya başlanan yeni çizgi film serisi hala “Woody Woodpecker” Youtube kanalında yayınlanmaya devam etmekte.

 Yeni serisini izlemek isteyenler için Youtube kanalının adresi:

https://www.youtube.com/channel/UCB2aeGGPNj7l5Z71bYNqX-Q/featured

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir