Bir Cadılar Bayramı Klasiği: It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown

Her yıl Cadılar Bayramı yaklaşınca “Televizyonun En İyi Cadılar Bayramı Bölümleri” listesi mutlaka yapılır ve “It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown” da bu tarz listelerinin vazgeçilmezlerinden biridir. “Peanuts” çizgi serisinin Halloween özel bölümü olarak 27 Ekim 1966’da Amerikan CBS kanlında yayınlanan “It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown” kesinlikle bir Cadılar Bayramı klasiği.

Charli Brown ve arkadaşları kostümleriyle

“It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown” Cadılar Bayramı gününde geçiyor. Charlie Brown ve arkadaşları kostümlerini giyip önce şeker toplamak (trick or treat!) daha sonrasında da bir cadılar bayramı partisine katılmak için hazırlık yapıyorlar. Ancak Linus onlara katılmıyor, onun başka planları var. Linus, tüm gecesini Cadılar Bayramı’nın gerçek ruhu olarak gördüğü şeye adıyor: “Great Pumpkin”in (Yüce Balkabağı) balkabağı tarlasına gelmesini ve kendine hediyeler getirmesini beklemek. Linus’un inancı hem çok saf ve sempatik hem de çok komik – bir o kadar da sağlam. Nasıl olduysa Great Pumpkin dediği yüce varlıkla, Noel Babayı bir miktar birbirine karıştırmış. Cadılar Bayramında kendisine oyuncak getirmesi için Great Pumpkin’e mektup yazıyor ve mektubuna da şunu ekliyor “Eğer gerçek değilsen de bana söyleme, bilmek istemiyorum!”.

Linus arkadaşlarının tüm dalga geçmelerine, şeker toplamayı ve partiyi kaçırmasına rağmen Great Pumpkin’in varlığına öylesine yürekten inanıyor ki, siz de Great Pumpkin’in gerçek olmasını istiyorsunuz. Ayrıca Linus yıllardan beri bu konuda o kadar çok laf işitmiş ki insanlardan, şöyle bir cümle kuruyor: “Üç şey konusunda tartışmam: din, politika ve Great Pumpkin”. Bu kısmın hep bu özel bölümün en komik kısımlarından biri olduğunu düşünmüşümdür 😊

It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown” 25 dakikalık kısacık süresine, Cadılar Bayramına ve sonbahara dair pek çok detayı sığdırmayı başarıyor. Balkabağı tarlasına gidip kabak seçme, balkabağı oyma, sonbahar yapraklarından bir yığının üzerine atlama, kostüm hazırlığı, şeker toplama, suda elma yakalama oyunu, cadılar bayramı partisi – sımsıcak bir Cadılar Bayramı atmosferinden bekleyebileceğiniz hemen her şey…  Bu özel bölümde dikkat çeken (ve oldukça komik bulduğum) detaylardan bir diğeri de şeker toplama sırasında gittiklerin her evde Charlie Brown’ın çantasına bir parça taş atılıyor olması. Öyle ki, Charlie Brown yaşadığı bu deneyim sonrası Linus’un tarafına geçmeye bile meylediyor 😊 Herkese şeker verirlerken neden Charlie Brown’a taş verildiği asla açıklanmıyor ancak üzülmeyin, bu bölüm yayınlandıktan sonra Charlie’ye üzülen dünyanın pek çok yerinden hayran, onun için çantalar ve kutular dolusu şeker ve çikolata göndermiş.

Tüm yaştan “çocuk”lara hitap edebilecek bu çizgi film, tüm ailenin beraber oturup izleyebileceği bir Cadılar Bayramı klasiği. İlk yayınlanmasının üzerinden 55 yıl geçmiş olmasına rağmen de hala çok taze ve sıcacık. Benim için bir Halloween geleneği haline geldi ve her yıl Ekim ayında izlemeye çalışıyorum. Belki sizin için de bir gelenek haline gelir, belli mi olur? Yüce Balkabağına inanmaya devam eden tüm yüreği çocukların Cadılar Bayramın kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir