Calamity Jane (Felaket Jane)

Jane; Red Kit (Lucky Luke), çizgi film serilerinde yer almış bir karakter olmasına rağmen gerçek hayatta var olan bir kişidir.

Martha Jane Cannary

Calamity jane olarak bilinse de asıl ismi Martha Jane Cannary’dir. Bazıları ise ona “Canary” yani “Kanarya” olarak hitap ederdi. Hakkındaki bilgilerin hala tartışıldığı bir tarihi kişilik olan Jane, Amerika Birleşik Devletlerinde batı sınırı birliklerinde görev yapmış bir iz sürücü, öncü, keskin nişancı, hikâye anlatıcısı olmakla birlikte oyuncudur da…

Bu özelliklerini çizgi roman ve filmlerinde de rahatlıkla görebilirsiniz. Gözü pek ve sert davranışlarının yanı sıra hasta ve muhtaçlara yardım eden bir karakterdir. Bu yardım severliği sert mizaca sahip kişiliği ile ters düşse de onu dikkat çekici bir hale getirmiştir.

Sert mizacına rağmen kurabiye yapmayı çok seven Jane, mutfağa girdiğinde bu mizacından uzak sevecen bir hal alır. Fakat bir türlü kimseye kurabiyelerinden tattıramaz. Çünkü mizacındaki sertlik gibi kurabiyeleri de sert olur.

Jane bilek güreşinde

Jane, her fırsatta zayıf biri olmadığını gösterir ve kendisinden daha cüsseli kişilerle bile, bilek güreşine girmekten çekinmez.

Red Kit’e de maceralarında zaman zaman yardım eden Jane, bir şeyden haz etmediği zaman yere tükürür. Erkek kıyafetleri giyerek etrafta dolaşması ile bilenir ve erkeklerin kendisini rahatsız etmeye kalktıkları zaman “felaket” diyerek onların etrafından uzaklaşmalarını sağlar. Hatta Lakabını bu söylemden aldığı bile iddia edilmiştir.

Lakabının nereden geldiği tartışmalı olduğu gibi; başka bir söylentiye göre 1878 çiçek hastalığı salgını gibi bir felakette ortalıkta rahatça hasta olmadan dolaştığı için verildiği de söylenmiştir.

Fakat kendisinin iddiası; Yüzbaşı Egan komutasında bir Kızılderili isyanını bastırmaya gittiklerinde, Yüzbaşının vurulduğunu görerek onu atından düşmeden önce yakalayıp kendi atına alarak karakola geri getirmesi sonucu, Yüzbaşı Egan tarafından “Size ovaların kahramanı Calamity Jane ismini veriyorum.” demesi ile bu ismi aldığı ve taşıdığıdır.

Jane, çizgi roman ve animasyonlarda pek rastlamadığımız o gözü pek ve kendi ayakları üstünde durabilen kadın figürünü gayet başarılı bir şekilde bize yansıtmaktadır.

Calamity Jane, Red Kit çizgi romanları ve animasyonlarında yer aldığı gibi Lucky Luke’un Maceraları serisinde kendi adıyla bir çizgi romanı da yayınlanmıştır.

Çizgi roman ve çizgi filmlerinin yanı sıra pek çok filmi de yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir