How the Grinch Stole Christmas (1966)

İnanmak ya da inanmamak fark etmez, evrensel bir pazara dönüşen sinema kültüründe her kesime hitap edebilmeyi başaran temaların başında Noel gelir. Kasım ayının ortasında başlayıp yeni yıl dönemine kadar sıkça karşımıza çıkan Noel temalı film ve diziler, izleyiciye iyi hissettirecek etkilere sahip olan kültleşmeye müsait eserlerdir.

Home Alone ( Evde Tek Başına) ise bu temanın simgeleşmiş filmlerinden, hatta en meşhur olanıdır. Tabii bu yazı da Home Alone değil, bu filmde bir sahnede evde yalnız kalmanın tadını çıkaran Kevin’ın televizyonda izlediği Noel çizgi filmi How the Grinch Stole Christmas’dan bahsetmek istiyorum. Keza bana ilginç gelen o çizgi filmi ilk defa Home Alone filminde görmüştüm. Fakat söz konusu 90’larda 7 yaşında bir çocuk olduğunda, Google taraması gibi bir avantaj henüz keşfedilmediğinden o çizgi filmin tam olarak ne olduğunu, daha doğrusu Home Alone’dan bile meşhur bir Noel öyküsü olduğunu anlayamamıştım.

Grinch köpeği Max’ı ren geyiğine benzetirken

How the Grinch Stole Christmas, Dr Seuss’un 1957 yılındaki çocuk kitabından uyarlanan 26 dakikalık kısa bir animasyon. Fakat bu kısa film, Noel dönemlerinde televizyon ekranlarının baş tacı olmayı istikrarlı bir şekilde başarabiliyor.  İlk etapta Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime sunulan animasyon, sonraları her Noel tatilinde klasikleşen bir izleme alışkanlığına dönüştü. Filmin bu denli sevilmesindeki etmen zaten Grinch karakterinin tanınmış bir sima oluşu ve Noel’i benimsetme konusunda her kültüre uyumlanabilecek bir macera yaşayışıdır.

Whoville köyünün yukarısındaki Crumpit Dağı’ndaki bir mağarada yaşayan Grinch, antisosyalliği tavan yapmış yeşil tüylü bir yaratıktır. Grinch’in en önemli özelliğiyse Noel’den nefret ediyor oluşudur. Noel kutlamalarından hep rahatsızlık duyar, inanların bir araya gelişi karşısında hayli öfkelenir. Bir Noel arifesindeyse Grinch yapmış olduğu plan doğrultusunda ren geyiği kılığına soktuğu köpeğiyle tüm Noel hediyelerini çalarak Noel Baba geleneğini tam tersine çevirmeye çalışır. Bu amacında olumlu sonuca ulaşan Grinch, bunun akabindeyse kendi vicdani muhasebesiyle başa çıkmak zorunda kalacaktır.

Grinch hediyeleri çalar
Grinch ve Cindy

Noel temasını iyi ve kötü yanları, en önemlisi de o dönemlerin birleştirici gücünü yansıtmasındaki ustaca aktarımı bakımından 1966 yılı yapımı bu çizgi film hayli başarılı. Kalbi iki beden küçük olan, yalnızlığını öfkeyle bastırmaya çalışan bu gizemli yaratık, tanımış olduğu küçük bir kızın bakışından yola çıkarak tüm insanların mutlu olma çabasından etkilenerek değişime uğramaya başlar.

Chuck Jones ve Ben Washam tarafından yönetilen film, gerçekten de önyargıları kırma ve hayata umut dolu bakma konusunda en iyi anlatılar arasında.  Daha sonra tabii ki 2000 yılında Jim Carrey’in eğlenceli performansı ve 2018 senesinde de Illumination Entertainment tarafından oluşturulan animasyon filminde izleme şansı oldu Grinch’i. Fakat benim açımdan en iyi Grinch öyküsü duygusallık ve çatışmayı aktarıştaki duruluğundan dolayı bu eski çizgi film olmuştur. İzleyen çoğu insanı mutlu edebilecek, etkili bir kalitede!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir