Kumdan Sokaklar

“ Buradan çıkmak için hangi yoldan gitmem gerektiğini söyler misin lütfen?

“Bu, nereye gitmek istediğine bağlı.”  yanıtını verdi kedi

“Neresi olduğu pek önemli değil.” dedi Alice      

“O zaman hangi yolu seçeceğinin de pek önemi yok.” dedi Kedi

Alice Harikalar Diyarında

Uzun zamandır nutkumun tutulduğu, heyecanla sayfalarını çevirdiğim bir kitaba denk gelmemiştim. Arka kapağında Borges, Kafka, Melville gibi yazarlara selam verdiğini okurken ilgimi çekmiş ama doğrusunu söylemek gerekirse bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünerek beklemeye almıştım, hata etmişim.  Daha ilk sayfasında Alice Harikalar Diyarı’ndan yapılan pasaj ve “ Ouroubos” simgesiyle bize bir kayboluş ve arayış hikâyesi okuyacağımızın mesajını inceden inceye vererek önce meraklandırıyor ardından kıskıvrak yakalıyor.

Hani bazı anlar vardır, elimizin ayağımızın dolaştığı ve bir seçim yapmamız gereken o an. “ Adsız Adam”ın bilmecesi de böyle bir telaş içerisindeyken aldığı kararla başlıyor. Varması gereken yere aceleyle yetişmeye çalışırken, en kestirme yol olduğunu bildiği ama her defasında kaybolduğu bir sokağa adım atarak yani.  Ne ironiktir ki zamana karşı verdiği bu koşturmaca ilerleyen sayfalarda bize yine zamana karşı ne kadar vurdumduymaz olduğumuzu gösteriyor; ya bu mefhumu yakalamaya çalışıyoruz ya da rehavetine kapılıp boş veriyoruz.

En başta kitabın gönderme yaptığı yazarları yazmıştım, okurken bende hissettirdikleriyle de sürekli çağrışımlar uyandırdı.  Özellikle ilk paralellik kurduğum eser kâbusvari atmosferinin büyüsüne yavaş yavaş teslim olduğumuz Scorsese’nin After Hours filmiydi. İçinden çıkmak istiyor ama bir taraftan da akışına kapılıp gitmek istiyorsunuz. Bu açıdan Roco okuyucu tavlamasını o kadar iyi biliyor ki karakterle bütünleşerek aynı sıkışmışlık duygusunu sorular ekseninde yaşıyoruz.

Neticede gizemleri, bilinmezlikleriyle düşündüren, her ne kadar aceleye gelmiş bir finali olsa da bize bütüne dair anlamlı bir son armağan eden Paco Roco, çizimleriyle Akdeniz havasının esintisini buram buram taşıyan, üzerine itinayla kafa yorulmuş kalabalık yan karakterleri ile zeka dolu bir işe imza atmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir