Sassette / Sassy (Örgülü Şirin)

Misket, ağaca tırmanma, solucan kazma, çamur oynama hatta bilek güreşi gibi oyunları oynayan, erkeksi tavırları olsa da giyinmeyi ve bebeği Şirin Lou ile oynamayı seven, Şirinler Diyarı’nda bir şirinedir.

Kendi tabiri ile “erkeklerle takılabilen ve onların şirinleştirmeyi sevdikleri şeyleri şirinleştirebilen bir Şirin kız olmak eğlenceli’’ gelmektedir. Bu düşünce ile onlara bu tür konularda yardım etmek için planlar yapar.

Şirine ve Örgülü Şirin

Sassette, Şirine’nin yalnızlığına dem vurarak, Şirin Baba’ya kimsenin onunla ilgilenmediğini ve aynı ilgi alanlarına sahip olmadıklarından şikâyetçi olduğu 5’inci sezonda yer alan “Sassette’’ isimli bölümde, Şirine’nin yalnızlığına son vermek için ortaya çıkmış bir karakterdir.

Köyde herkesin dikkatini çeken Sassette, Şirine’nin mutlu olmasına neden olur. Şirine onunla çeşitli oyunlar oynar, her ne kadar Sassy fazla ilgi duymasa bile Şirine’nin ilgi alanları ile ilgili şeyler yaparlar.

Şirine, fırsat buldukça onlara kötülük yapmaya çalışan Gargamel konusunda onu uyarır. Onun kötü birisi olduğunu ve uzak durması gerektiğini söyler. Fakat Sassy, Gargamel’in kötü birisi olmadığını düşünür.

Erkeksi görünümü ve tavırları olsa da gayet neşeli, akıllı ve eğlenceli bir karakterdir. Bu özelliklerine rağmen içinde kötü bir yanı daha vardır.

Gargamel bu yanını bilir ve Sassette’yi hiçbirisinin bilmediği bir plan yaparak Şirinler köyüne gönderir.

Sassy’nin şirinler köyüne nasıl geldiği köyde tartışılırken, onun Gargamel tarafından oluşturulduğu söylenir.

Sassette bu durumu öğrendiğinde Gargamel’in babası olduğunu düşünür ve ona baba diye hitap eder. Sassette, Gargamel’in içindeki iyiliği ortaya çıkaran nadir kişilerden birisidir.

Her ne kadar Şirinler köyünde Gargamel tarafından meydana getirilmiş bir şirine olarak görülse de Güçlü Şirin buna inanmaz.

Güçlü Şirin’in, Sassette’nin gerçek hikâyesini ortaya çıkarma girişimleri başarılı olur ve tüm köy ve Sassette kendisinin Muscles ile Paprika Smurf’un tek kızı ve gerçek isminin “Sassafras Lutece Smurfette” olduğunu, yıllar önce kötü kişiliğe sahip Avengelica tarafından bir Kristal’e hapsedildiğini öğrenir.

Sassette ve Denisa

Böylelikle Gargamel’in kötü birisi olduğunu anlar. Gargamel ise; Sassette’nin Şirinler Köyü’ne giderek diğer yanını ortaya çıkarıp patlayarak bütün köyü yok edeceğinden emindir. Fakat Sassette geri döner ve Gargamel’le yüzleşir.

Cana yakın tavırları ile pek çok arkadaş edinen Sassy’nin edindiği arkadaşlardan biriside Lord Balthazar ve Gargamel’in yeğeni Denisa’dır. Denisa, amcaları ve kuzenlerinin aksine Şirinlere iyi davranır ve kendisi gibi diğer akrabalarının da şirinlere iyi davranmalarını ister.

Sassette, çizgi romanlarda daha kötü bir karakter olsa da çizgi filminde Şirin Baba’nın dokunuşlarıyla iyi bir kişiliğe dönüşür. Çizgi romanında çillere, çizgi filminde ise evcil bir kurbağaya sahiptir.

Sassette, çocuk gibi görünse de diğer pek çok şirinden büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir