The Snowy Day (Karlı Gün)

The Snowy Day, Amazon Prime Video için servis edilen yazar Ezra Jack Keats’ın çocuk kitabından uyarlanan tatlı bir Christmas çizgi filmi. Sezonun ilk kar yağışı ile birlikte mahallesini keşfeden Peter isminde Afro Amerikalı küçük bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor. İlk basımı 1962 senesinde gerçekleşen kitap, yazarın uzun yıllardır stüdyosunda asılı duran Afro Amerikalı bir çocuğun fotoğrafından esinlenerek ortaya çıkmış. Satışa sunulduğu günden bu yana en sevilen çocuk kitaplarından biri olan The Snowy Day, Prmie Video’nun girişimleri neticesinde özüne sadık kalan bir çizgi film uyarlamasına dönüşmüş.

Christmas ruhunu yansıtma konusunda çocuksu duyguları basite indirgenen bir üslupla aktarıyor film. 37 dakikalık süre içerisinde Peter’ın Noel arifesine sığdırdığı heyecanları ve biraz da küslükleri içinde bulunduruyor. Noel’in gelmesi ve sezonun ilk karının düşmesi Peter için tarif edilemez bir coşkuya dönüşmekte. Soluğu hemen dışarıda, yaşadığı mahallenin insanlarının yanında alan bu meraklı çocuk, arka fonuna aldığı Christmas heyecanıyla birlikte atmosferle uyumlu, içten bir masalın başkahramanı olarak karşımızda duruyor.

Filmin içerisinde küçük yaşlardaki bir çocuğun arkadaşları ve ailesiyle geçirdiği zaman içerisinde sahiplenme hissinin eyleme döküldüğü anlara tanık olabilirsiniz. Fakat tamamen çocukların ilgisini çekebilecek saflıkta ve duru bir anlatımla gerçekleşiyor tüm bunlar. Gidişat esnasında öyle çok büyük olaylar olmuyor. Mesela bir Noel Baba görme olasılığı yok. Ya da Noel mucizesi olarak nitelendirilen fantastik olaylar gerçekleşmiyor. Lakin buna karşın küçük bir çocuk ve biraz da yetişkinlerin dünyasında ‘bayram’’ kavramının getirmiş olduğu ‘’birlikte olmak’’ duygusuna özel bir keşif sunuyor.

Film biraz da ülkemizde popüler olan ‘’Caillou’’ çizgi dizisini anımsatan bir tarza sahip. Çizimler, anlatım ve olay örgüsü o gün içerisine sığdırılan küçük çocuk merakları ve heyecanlarıyla alakalı. Tabii erdemli yetişkinlerin çocuklarla kurduğu iletişim de bunu destekliyor. Herkesin mutlu olduğu, mutluluğu hak ettiğini düşünerek yaşadığı bir Noel anlatısı. Dolayısıyla kış günü seyirliği açısından listeye dahil edilmesi gerektiğini düşündüğüm hoş bir çizgi film The Snowy Day.

Yönetmenlik görevini üstlenen Jamie Badminton ve Rufus Blacklock ikilisi, kitabın çizimlerine sadık bir tarz ortaya çıkararak ilerlemiş. Zaten büyük olasılıkla amaç da izlerken bir çocuk sayfası kitabı çeviriyormuş hissi uyandırmak olsa gerek, anlatımdaki basitlik ve çocuksu ruh hayli içten bir sıcaklığın hissedilmesine vesile oluyor.

Her ne kadar bizim kültürümüzde belli kesimler tarafından ön yargıyla karşılansa da Christmas kültürü, Aralık döneminde evrensel bir anlatıya dönüşüp evlerimize misafir olabiliyor. Yaklaşmakta olan yeni sene heyecanıyla birlikte süslemeler, kitaplar ve The Snowy Day tarzında Noel ruhunu insani heyecanlarla yansıtan içten çizgi filmler,  bizleri hayattan ufak şeylerle de olsa keyif almamızı sağlayacak önemli teşvik araçları olmayı başarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir