VELMA: MYSTERY, INC.’İN DOĞUŞUNA YETİŞKİN MİZAHIYLA BAKIŞ

HBO Max’in 2023 orijinal dizileri arasında yer alan Velma, ilk 2 bölümüyle yayın hayatına başladı. Baştan söyleyeyim, bu animasyon, orijinal çizgi film gibi çocuklara hitap etmiyor!

30’ar dakikalık bölümlerden oluşan animasyon dizi; 1969 yılından itibaren yayınlanan ve beğeniyle izlenen Scooby-Doo adlı çizgi filmdeki Mystery Inc. adlı ekibin nasıl doğduğunu bize sarkastik ve kara mizah yüklü biçimde anlatıyor.

Scooby-Doo çizgi filminin başarısı üzerine 2002’de live-action filmi de çekilmişti. O zamandan beri çeşitli çizgi film/animasyon uyarlamaları da çıkan (en son 2020’de Scoob! Adlı film de gösterime girmişti) Scboody-Doo çizgi filminin bu sefer değişik bir versiyonu çıkıyor karşımıza.

Orijinal adını ekipteki köpekten alan çizgi filmde; Fred, Daphne, Velma ve Shaggy adlı dört kafadar, yanlarında Scooby-Doo’yla birlikte Mystery Inc. olarak birtakım cinayet-suç olaylarını kendi yöntemlerince araştırıp, absürt ve komik birtakım hadiseler yaşayıp en sonunda suçluyu ve suçu neden işlediğini ortaya çıkarırlar.

Velma dizisi, adından da anlaşılacağı üzere, ekipteki Velma adlı karakterin gözünden, bu ekibin nasıl kurulduğunu bize anlatıyor. Yıllarca hep çocuklara ve gençlere yönelik uyarlamalar çekilmişken; bu sefer daha genç-yetişkin, hatta çoğunlukla yetişkin izleyici odağa alınmış gibi. Genç izleyiciyi de içine çekebilecek ve aşırı pornografik/aykırı durmayacak içeriğe sahip, fakat barındırdığı espriler ve taşlamalar bence daha çok yetişkinlere hitap edecek düzeyde. Ancak, yetişkinler kadar gençleri de teşvik edecek bir hikâyesi var. Mesela aylar öncesinden Twitter’da reklamı yapıldığı üzere, Velma karakterinin lezbiyen olduğu ve bununla ilgili gelişmelerin dizide yaşanacağı da biliniyor. Bu anlamda LGBT bireyler de düşünülmüş.

İlk 2 bölümden henüz Mystery Inc. ekibinin üyeleri tanıtılıyor. Tabii orijinal çizgi filmden tanıdığımız karakterlerde değil. Daha ziyade Mystery Inc. ekibinin kuruluşuna yönelik ‘alternatif evrendeki orijin hikâyesi’ olarak görebiliriz – mesela Fred karakterinin dizide anlatıldığı gibi olduğunu hiç bilmiyordum. Dizi bir yandan okuldaki yerel genç kızların ölümlerini Velma’nın bakış açısından araştırırken, bir yandan da onun kayıp annesini arayış hikâyesi şeklinde ilerliyor.

IMDb’deki ilk 2 bölüm puan ve yorumları açıkçası berbat düzeyde, fakat ben -ya beklentimi düşük tuttuğum için, ya da hiç beklentim olmadığı için- açıkçası diziyi güzel buldum, esprilere de yer yer güldüm. Sonraki bölümlerde bozarsa bilemem, ancak benim için fena bir dizi değil. Yine de zevkler-renkler meselesi itibarıyla ilk bölümü kendiniz izleyip karar vermelisiniz. Dizi HBO Max’te yayınlandığı ve henüz Türkiye’de dijital bir platform sahiplenmediği için şimdilik tek yolu malumlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir