CASPER (1995)

Ekim ayının gelmesiyle birlikte, insanı Halloween’in eğlenceli havasına giriyor olmanın heyecanı sarıyor. Evlerimizi süslemenin yanı sıra Halloween temasına uygun film listeleri yaparak nostaljik bir atmosfer yaratıyoruz ve içimizi mutluluk kaplıyor. Bu filmlerden en güzellerinden ve neşeli hissettirenlerinden biri bana göre Brad Silberling’ün 1995 yılında yönettiği Casper. 90’ların eğlenceli çocuk filmlerinin örneği olan Casper, vizyon döneminde büyük bir izlenme oranına sahip olmuş ve olumlu/olumsuz birçok eleştiri almıştı.

Casper’ın Ağabeyleri

Sevimli ve arkadaş canlısı özelliğiyle tüm dünyadaki çocuklarca geniş hayran kitlesi edinen, şeffaf ve yuvarlak başıyla ikonik hale gelen hayalet Casper’ın maceraları çizgi romanlar ve çizgi filmlerden sonra yarı animasyon olan filmle devam ediyor. Hayalet terapisti Dr. Harvey (Bill Pullman) ve kızı Kat’in (Christina Ricci) yolu, Casper ve üç korkunç ağabeyinin yaşadığı harap haldeki malikanede kesişiyor. Çizgi filmlerde, herkesle arkadaş olmak isteyen ama bu arkadaşlıkları uzun sürmeyen Casper, bu filmde de yalnızlıktan bunalmış, arkadaş edinmek için çabalayan, oyunbaz ve üç korkunç hayalet ağabeyinin zorbalıklarıyla mücadele eden bir hayalet olarak karşımıza çıkar. Yeni çevresine uyum sağlamaya çalışan Kat’le yakın dostluk kuran Casper, paylaşımcılık ve iyilik vurgusuyla çocuklar için iyi mesajlar üretir.

Filmin Halloween için uygunluğu ise Kat’in okul arkadaşlarıyla malikanede verdiği Halloween partisi yaptığı sahnede kendini gösterir. Korkunç ve eğlenceli sahneler, filmin genelinde başarıyla dengelenir. Malikanenin altındaki büyük bir adrenalin parkuru oldukça yaratıcıdır. Tüm bunlara rağmen filmdeki duygu yoğunluğunun yetersizliği bir nebze eksiklik ve bazı şeylerin havada kalmışlığı hissiyatını veriyor. Casper’ın ve Kat’in geçmişini daha iyi öğrenebilseydik ve senaryoda daha zekice hamleler olsaydı, film elle tutulur bir kaliteye ulaşabilirdi. Film bu haliyle yüzeysel ve klişe olmaktan öteye gidemiyor olsa da 90’lar dönemine düşkün biri olarak oldukça eğlendim.

Casper ve Kat

Filmde Kat karakterini canlandıran Christina Ricci’yi, Casper’dan daha önce oynadığı Addams Ailesi’nden tanıyoruz. Addams Ailesi’ndeki karanlık karakterinden sonra Casper’da daha şirin bir karakteri canlandırdığını görmek, daha başka filmlerde de farklı rollere bürünen oyuncuyu takdir etmemizi gerektiriyor. Dr. Harvey karakterini canlandıran Bill Pullman ise bekâr bir babanın ruh halini çok iyi canlandırarak baba-kız ilişkisinin yoğun hissiyatını veriyor. Vizyon döneminde büyük kitleyle gişe başarısı elde eden Casper, hissettirdiği duygularla bu başarıyı hak eden nefis bir yapım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir