If Anything Happens I Love You

Geçmişten bu yana animasyonların genelde çocuklara yönelik oldukları varsayılır ve onları eğlendirecek filmler çekilir. Bu durum zaman zaman kırılıyor tabii. Yetişkin ve daha karanlık temalar da animasyonların belkemiğini oluşturabiliyor.

Bunların yakın tarihli ve etkileyici örneklerinden biri de Oscar ödüllü kısa animasyon If Anything Happens I Love You (2020). Yapımı  Will McCormack ve Michael Govier ikilisi yönetiyor. Filmin yapımcıları arasında Hollywood’un iki güçlü kadın oyuncusu olan Rashida Jones ve Laura Dern de bulunuyor.

Bir okul katliamında kızlarını kaybeden ve bu süreçte birbirlerinden uzaklaşan yaslı anne ve babayı izliyoruz. Onların bu yas ve yıkım sürecinde yaşadıkları ve iyileşmelerine tanık oluyoruz. Çocuklarıyla anılarına ve ondan geride kalanlara rastladıkça onlarla empati kuruyoruz. Yıllardır dünyanın pek çok yerinde yaşanan okul katliamlarının yarım bıraktığı bir aileye odaklanan film her şeye rağmen finaliyle umudu da hissettiriyor.

Tüm dünyada eleştirilen sivil silahlanma konusunda kendi tarafını tavizsiz şekilde koymuş. Zaten yapım sürecinde Everytown for Gun Safety isimli silahlanma karşıtı dernekle de çalışılmış. Yönetmenler böyle bıçak sırtı, zor bir konuyu sömürmeden son derece insancıl bir şekilde yansıtmayı başarmışlar.

Filmde kullanılan siyah-beyaz ağırlıklı animasyon tekniği de konusuyla uyumlu. Sakin, sade ve klasik bir iki boyutlu çizim tekniği uygulanmış. Karakterlerin duygularının dışa vurumu olan güneş ve gölgeler gibi ögeler de metaforik bir anlatım oluşturmuş.

Netflix platformunda gösterilen bu hüzünlü ve çarpıcı film, tüm seyircilerin içinden bir şeyler koparabilecek güçte. Fakat yapımın işlediği konu sebebiyle belli bir yaşın altındaki çocuklara izletilmesi sakıncalı olabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir