Kaptan Mağara Adamı

Kaptan Mağara Adamı

Kaptan Mağara Adamı geliyooor anacıım!”

İşte bu meşhur nağrası ile uçuşa geçip, en olmadık yerde arıza çıkararak yere çakılan bilmem kaç milyon yaşında bu kahraman, 1970’lerde Joe Ruby ve Ken Spears ikilisi tarafından oluşturuldu.

Teen Angels kızları olarak bilinen Brenda, Dee Dee ve Taffy tarafından bir buz bloğunda bulunup ortaya çıkarılan, tarih öncesi bir mağara adamı ve süper kahraman olan Kaptan Mağara Adamı; çoğunlukla Teen Angels’ın ondan yardım istemesiyle ortaya çıkarak çeşitli gizemlerin peşinden gitmiştir.

Tabii, gizem çözmek o kadar kolay bir iş değil, alet edevat lazım. Elinde sopası ile Kaptan Mağara Adamı için bu sorun teşkil eden bir konu olmamıştır. Çünkü saçı vardır. Evet Saçı… İhtiyacı olan şeyleri saklayıp çıkardığı tüm vücudunu saran kocaman saçları…

İçinin kapasitesi tam olarak bilinmeyen saçında; gizem çözme konusunda ihtiyacı olabilecek eşyaların yanı sıra daktilo, kasa, evlenecek gençlerin çeyizini rahatça düzebileceği bilumum ev eşyası, çeşitli hayvanlar ile dinozorlar gibi pek çok sürprizler saklıdır. Hatta atmaya kıyamadığı ve arada yanlışlıkla çıkartıp, zar zor içeri geri soktuğu çok tehlikeli bir canavar bile vardır.

Kendisi, saçı ve en olmadık zamanlarda arıza çıkarıp yere düşmesine neden olsa da oldukça fonksiyonel ve içinde bazı görevlerde ona yardım eden bir kuş beslediği sopasıyla tüm gizemleri çözmüş bir kahramandır.

Kuru temizlemecide çalışırken elbiselerin ardına geçip, etrafa ışıklar saçarak ortaya çıkıveren Kaptan Mağara Adamı, Superman’ın kıllı bir versiyonu gibidir.

Saçının içinde sakladığı pek çok eşya ve fonksiyonel sopası ile gizemlere doğru uçuşa geçen bu kıllı kahraman, ilk olarak 1977’de Scooby’nin All-Star Laff-A-Lympics serisinin ilk bölümü olan ‘Captain Caveman and the Teen Angels’da görüldü.

1980 yılında ‘The Flintstone Comedy Show’da kendi adını taşıyan bölümde yer aldı. Daha sonra 1986’da Taş Devri kasabası Bedrock’ta ‘The Flintstone Kids’in bir bölümü olarak “Kaptan Mağara Adamı ve Oğlu” animasyon serisinde oğlu Cavey Jr. ile birlikte suçla mücadele etmiştir. Hanna-Barbera’nın 1970’lerde gün yüzüne çıkardığı birçok animasyon dizisinde bir kahkaha parçası bulunduğu gibi bu yapımda son kahkaha dolu Hanna-Barbera yapımlarından biri olmuştur.

Bu kahkaha dolu yapımda yer alan kıllı dostumuz, şimdi de Hanna-Barbera evreninin yeni sinematik versiyonunun ilk filmi olan ‘Scoob’ animasyonunda karşımıza çıkarak, geçmiş ile günümüz çizgi film anlatıları arasında her daim özgün tarzını yansıtmayı başarabilmiştir. Nitekim gelecek kuşaklar için de yeni bir tarz ve belki de yepyeni maceralarla karşımıza çıkmaya devam edecek.

Keza gizemli olayların ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmaz!

Unga Bunga!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir