Müfettiş Gadget (Inspector Gadget)

” Merak etme şef! Ben her zaman görevdeyim! “

Dünyanın ilk biyonik dedektifi olan Müfettiş Gadget; beceriksiz, aptal, amatör, saf ve bilgisiz, fakat bir o kadarda kahraman, yumuşak huylu, kararlı, cesur ve iyi kalpli bir suç savaşçısıdır. Suç ve yolsuzluğa karşı mücadelesinde ona yardımcı olacak sayısız ilginç aletle donatılmıştır. 

Bu aletlerin kazara kendisine ve ona yardım edenlere karşı zorluklar çıkardığı olsa da oldukça kullanışlı ve işe yarardır.

İsmi tam olarak bilinmezken, 2018 yılında yayınlanan Amca-Gadget serisinde yeğeni Penny, ondan Augustin Tamare olarak bahseder. 1999 yılında yayınlanan Sinema filminde de John Brown olarak anılır.

İş başına Gadget aletleri

“İş başına Gadget…” diyerek aletleri harekete geçirmeye çalışan Müfettiş Gadget’ın bu aletlere nasıl kavuştuğu konusunda bir takım anlatım farklılıkları bulunmaktadır. Çizgi serilerinde Müfettiş’e bu aletler Profesör Von Slickstein tarafından verilirken, sinema filminde ise Gadget, Dr. Brenda Bradford tarafından bir Cyborg’a dönüştürülür. Müfettiş Gadget’in bu duruma nasıl geldiği merak edilen bir konudur ve kazanın bir muz kabuğuna basması sonucu olduğu ortaya çıkar. Bunun dışında kökeni hakkında çok fazla bilgi yoktur.

Amca Gadget, ne kadar suçluları yakalayıp hapse atmak istese de yanlışlıkla onları yok etme potansiyeli vardır. Bunun farkında olan suçlular, ne zaman Müfettiş Gadget olay yerinde gelse hayatlarından endişe etmeye başlarlar. Düşmanı olan Dr. Claw (Dr. Pençe) bile biraz tedirgin olur. Hatta Gadget’ın patronu Şef Quimby de bu durumdan endişe duyar.

Tüm bunlarla birlikte çok kötü karakter analizi yapar ve kötü adamların müttefikleri ve müttefiklerinin düşmanları olduğunu düşünebilir.

Penny ve Brain amcasına yardım ederken

İyi kalpli dedektifimiz, yeğeni Penny’yi tüm kalbiyle sever ve onun zarar görmesini hiç istemez. Onun zarar görmemesi için her şeyi yapar. Hatta ne zaman Penny’nin tehlikede olduğunu anlasa, beceriksiz yanına rağmen birden bire akıllı ve becerikli bir hal alır ve onu kurtarmak için elinden geleni yapar.

Süper zeki genç yeğeni Penny de müfettişin sadık köpeği Brain ile birlikte amcasına gizli gizli yardım eder. Bu yardımlar sayesinde, Müfettiş Gadget, Dr. Claw’ın günlük planlarını engelleyerek her zaman suçluları yakalamayı ve günü kurtarmayı başarır.

Git, Gadget, git!

Gadget’ın emrinde çok çeşitli Go-Gadget’lar vardır. Sık kullandığı ve en çok bilinen araçları aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

  • Gadget Dürbün: Dürbün şapkasından aşağıya ve gözlerinin üzerine iner.
  • Gadget (Brella) Şemsiyesi: Şapkasından çıkan şemsiyeyi tutan el. Paraşüt olarak kullanılabilir. Çoğu zaman, şemsiyesi ters çevrilir ve hızla yere düşer.
  • Gadget Coat  / Gadget Hava Yastığı: Trençkot, düğmelerinden birini çektiğinde şişer ve suda yüzmesine veya gökyüzünden düşerken hava yastığı görevi görür. Neredeyse her zaman delinerek havası iner. “Kış Olimpiyatları”nda (1. Sezon Pilot bölüm), Gadget buna “Gadget keşif balonu” olarak atıfta bulunur.
  • Gadget ‘Copter  / Gadget Chopper: Şapkasından çıkan ve uçmasını sağlayan helikopter pervane kanatları. Gadget’ın arıza durumunda kullanılabilen ikinci bir “Yedek” birimi vardır (9. bölümde kullanılmıştır). Hem çizgi filmlerde hem de filmlerde ara sıra kırıldığı görülmüştür.
  • Gadget Manşetleri: Önkolundan, elinin hemen üstünden bir kelepçe çıkar.
  • Gadget Elleri: Gadget’ın şapkasından birkaç mekanik el bulunur. Bu eller bazen bir kamera, motorlu bir vantilatör, spot ışığı, konserve açacağı ve diğer faydalı şeyler dahil olmak üzere çeşitli nesneleri tutar. Elbette, duruma yararsız bir şeyi de ellerinde tuttuğu zamanlarda olmuştur. 
  • Gadget Kolları / Gadget Bacakları /  Gadget Boyun : Boynu, kolları ve bacakları teleskop yapabilir ve büyük uzunluklara kadar uzayabilir. Sol eline gömülü, kolu geri çekmek için kullanılabilecek bir kranktır. Bacaklarının adımlarını artırmak için yaylı mekanizmalar içerir.
  • Çok Gizli Gadget Telefon: Elinde bulunan bir telefondur. Kulaklık baş parmağında, ağızlık ise serçe parmağındadır. Bu, sesle etkinleştirilmeyen birkaç araçtan biridir; Bunun yerine, Chief Quimby, Gadget’ı arayarak onu etkinleştirir. (Gadget’ın şapkasının içinde normal bir telefon da vardır.)
  • Gadget Skates  /  Gadget Blades: Paten ayakkabısının altından çıkar. Genellikle çok sakardır ve paten üzerinde dengesini korumakta zorlanır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde yanlardan çıkan roketler şeklinde kendi modifikasyonlarını eklemeye çalışıyor. Bunlar, genellikle diğer aletlerinin çoğundan daha fazla aksaklığa sahneden olur.
  • Gadget Springs: Şapkasından bir yay çıkar ve genellikle kafası üstüne ilk düştüğünde ve kafasını yere çarptığında sıçramasını sağlar. Bacakları, zıplamak ve inmek için sıklıkla kullandığı yaylarla da uzayabilir. Ayakkabılarında da yaylar vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir