Mulan (1998)

Disney’in birçok ilklerine ev sahipliği yapan Mulan karakteri 1998’de piyasaya sürüldü. Mulan aslında birçok insan tarafından bilinenin aksine prenses değildir. Mulan orduya katılır ve daha sonra İmparator tarafından onurlandırılır lakin ‘prenses’ olarak adlandırılsa bile kendisinin böyle bir unvanı yoktur.

Mulan filminin asıl anlattığı şeye de ters aslında ‘’Prenses’’ adlandırılması. Kendisi bağımsız bir kadın karakteri olarak sayısız çocuğa ilham oluyor. Ataerkil bir dönemi sembolize eden film, evlilik çağı gelen kızlara sadece ev hanımı unvanı verirken, kendisi hayatını bambaşka bir düzene sokmak istiyor ve hikayemiz de böyle başlıyor.

Fakat Mulan başlangıçta böyle değildi. 80’li yıllarda Mulan için ilk taslaklar hazırlanırken İngiliz askerine aşık olan ezilen bir Çinli kadının hikayesi anlatılıyordu. Başka bir anlatımda ise evlilikten kaçmak için savaşa katılan bir kadının hikayesiydi. Ama Mulan’ın yaratıcıları bunu da beğenmedi. Ve en sonunda gerçek hikayeye dayanmayan fakat eski efsaneye dayalı bir film ürettiler. Yalnız sonunun orijinal hikayesinde pek de iyi bittiğini söyleyemeyeceğim. Çoğu Disney filminde olduğu gibi tamamen mutlu sona dayalı bir yapım bu filmde.

Mulan’ın ilklerinden bahsetmek gerekirse, film Disney animasyonları arasında savaşı açıkça gösteren ilk filmdir. Aynı zamanda karakterimiz bu kadar çok düşmanla mücadele edip onları öldüren ilk karakterde de. Bir kadın karakterin bu denli başarılı anlatılması gerçekten önemli bir işti. Bu yüzden olacak ki animasyon filminin verdiği tadı geçtiğimiz senelerde çekilen live action yapımı veremedi.

Mulan’ın hikayesi çok naif ve eğlenceli. Tamamlanması 5 yıl süren projede 700 animatör, sanatçı ve teknisyen çalışmıştı. Görsel estetik açısında da çok başarılı olan yapım, yayınlandığı yılın ikinci en yüksek hasılat yapan aile filmi olmuştu. En İyi Animasyon Filmi de dahil olmak üzere birçok Annie Ödülü kazandı. Tabii ki film kadar şarkıları da çok övgü gördü. En İyi Orijinal Müzik dalında Akademi Ödülü ve Altın Küre’ye aday gösterildi. Bu da yetmedi, Christina Aguilera seslendirdiği şarkı sayesinde müzik kariyerinde çok sağlam bir adım atmıştı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir