Safinaz (Olive Oyl)

İnce uzun bacakları ile zayıf görünümlü, dalgın, kararsız, tatlı, çapkın bir o kadar da romantik, Kabasakal’ın kaçırmaktan bir türlü vazgeçmediği, Temel Reis’in sevgilisi, yemek yapmaktan hoşlanan küstah bir karakter Olive Oyl.

Bu çekici olduğu kadar küstah kadın, EC Segar tarafından 1919’da “Thimble Theatre” isimli çizgi romanı için oluşturulmuş bir çizgi karakterdir. Daha sonraları seride yer alan denizci (Temel Reis) karakteri popüler hale gelince 1929 yılında serinin ismi “Popeye” olarak değiştirilir.

Safinaz ve Ailesi

Segar’ın yazdığı çizgi romanda Olive Oyl, zamanın modasına uygun zarif ve ince yapıya sahip bir kadındır. Uzun siyah saçları genellikle annesininkine benzer düzgün bir topuz şeklindedir. Cole Oyl ve Nana Oly’in kızları ve Castor Oyl ve Crude Oyl’in en küçük kardeşidir. Ülkemizde Safinaz olarak bilinen karakterin ismi Zeytin Yağı’dır. Annesinin ismi ise “muz yağı” ifadesinin argo tabiridir.

Safinaz, 1919’da ortaya çıktığında bir kadını iltifat ve aldatıcı cazibesiyle baştan çıkarmaya çalışmak için salon partilerine giden bir “Salon Kertenkelesi” diyebileceğimiz Harold Hamgravy’la nişanlıydı. Temel Reis’le tanıştıklarında birbirlerinden nefret ediyorlar ve sürekli kavga ediyorlardı. Daha sonraları bu kavga ve birbirlerine olan nefretleri geçmeye başladı. Ardından Safinaz Temel Reis’ten hoşlanmaya başlayarak onunla sevgili oldu.

Safinaz Harold Hamgravy’den ayrılırken

Fakat Safinaz, kimin onu en iyi şekilde etkileyebileceği ve daha gösterişli eşyalara sahip olduğuna göre kararsız kalabilmektedir. Temel Reis’in düşmanı Bluto, ülkemizdeki ismiyle Kabasakal’ın birbirleri ile olan rekabetlerinin arasında kalır ve Kabasakal Safinaz’ı sürekli kaçırır. Bazen kararsız yanı ortaya çıkar ve Kabasakal ile birlikte olmayı ister bir tavırla ondan kurtulmaya çalışmak yerine onunla birlikte hareket etmeye başlar. Temel Reis ise Safinaz’ın gönlünü yine kazanıp Kabasakal’ın gerçek yüzünü görmesi için uğraşarak onu kurtarmaya çalışır. Sonunda başarılı olan Temel Reis, Safinaz’la yeniden birlikte olur.

Kabasakal, Safinaz ve Temel Reis

Safinaz bu kararsızlığının yanı sıra Temel Reis’le küçük meseleler yüzünden kolayca tartışabilecek bir yapıya da sahiptir. Her seferinde zeytinyağı gibi üste çıkmayı başarır.

Safinaz; küçük ayaklara, feminen bir yüze, geniş gözlere ve erkesi bir yapıya sahiptir. Kırmızı fiyonklu siyah saçları olan, kısa kollu kırmızı bir gömlek, kırmızı çizgili siyah bir etek ve kahverengi uzun düz çizmeler giyen, enerjik ve yaşama sevinci ile dolu bir kadındır.

Bu enerjisi ile birlikte; asabi, dik başlı, aptal, sığ, dikkatsiz, oldukça talepkâr ve bencildir. Genellikle “sıkıntı içerisinde bir kadın” olarak tasvir edilirken sürekli kendi hataları için başkalarını suçlayan Safinaz, sık sık “Ah canım!” diye hitap eder.

Ah canııım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir