SLEEPING BEAUTY (1959)

Walt Disney Pictures’ın prenses hikayelerinden biri olan ‘’Uyuyan Güzel (1959)’’, Disney animasyonlarında savaş sonrası tarzının başyapıtı ve dönemin en pahalı filmiydi. Disney’in fantastik anlatı yapısındaki klişelerden nasibini alan Uyuyan Güzel, iyi ile kötünün mücadelesini ve kurtarıcı bir prense ihtiyacı olan prensesin klasik kurgusunu içinde barındırıyor. Pamuk Prenses ve Cinderella gibi Disney prensesleri kervanında bulunan Uyuyan Güzel, anlatım ve karakterler bakımından da onlarla benzerlik gösteriyor.

Aurora ve Maleficent

Görkemli bir krallıkta dünyaya gelen Prenses Aurora’nın Maleficent adlı kötü bir cadının lanetine uğraması ve üç sevimli perinin Aurora’yı koruması üzerinden ilerleyen hikâye, Disney’in muazzam süslemelerinin cazibesini sergiliyor. Tipik Disney öğelerinin bol olduğu animasyon; narin prenses, kare çeneli prens, ormanın şirin yaratıkları ve iyi perilerle dolu kulübenin içindeki sıcak mutluluk sahnelerini barındırır. 16 yaşına girdiğinde eline bir çıkrık batarak öleceği yönünde kötü cadı tarafından lanetlenen Aurora’yı koruyan üç peri, iyi oldukları kadar sakarlıkları ve atışmalarıyla da filme renk katarak unutulmaz sahnelerin oluşmasını sağlar. Film boyunca pastel tonlarındaki parlaklık ve renkli ışık topları, kozmik bir mücadeleye kilitlenmiş kader ve aşk konusunu güçlendirir.

Ormandaki ve krallıktaki tüm bu görkemin yanında kötü cadı ve parlak sarı gözlü muhafızlarının varlığı, iyi ve kötü çatışmasını eşitler ve heyecanlı aksiyon sahnelerine olanak sağlar. Tekinsiz anıtsal kaleler ve kasvetli gölgeler kötülük atmosferinin oluşmasını destekler. Prensin kötü cadının elinden kurtulduğu sahnede ejderhaya dönüşen kötü cadı fikri, korku türünü de filme katarak adeta canlandırılmış korkunun zirvesini oluşturur. Bu sahnelerdeki keskin animatör geçişlerin varlığı Gotik, Pers ve Orta Çağ kaynağından etkilenen dışavurumcu ölüler diyarını çağrıştırır. Tüm o renkli ihtişamın içinde karanlık ve korkutucu atmosfer, filmin aksiyon ve dramatik potansiyelini yükseltir.

Uyuyan Güzel, hem Cinderella hem de Pamuk Prenses’le benzerlik göstermesi açısından oldukça klasik bir yapıya sahip. Pamuk Prenses’teki Yedi Cüceler ile Uyuyan Güzel’deki üç peri koruyucu görevi üstlenirken, elma ve çıkrık gibi lanetli cisimlerin varlığı da bu benzerliğe hizmet eder. Her üç hikâyede de mutlak bir kötünün ve kurtarıcı prensin bulunması da prensesleri hassas ve narin bir kalıba sokar.

Uyuyan Güzel Prens Phillip’le dans ederken

Önceki Disney animasyonlarında olduğu gibi Uyuyan Güzel’de de Çaykovski esintilerine rastlarız. Bu sefer pek ihtişamlı olmasa da Uyuyan Güzel Balesi, hoş tınılarıyla izleyiciyibüyüler. Film ayrıca 2014’te vizyona giren Maleficent filmine de esin kaynağı olarak adeta kült haline gelmiştir.

Aurora’ya hayat veren Mary Costa ve Maleficent’i seslendiren Eleanor Audley oldukça başarılı performans göstermişler. Disney animasyonları her ne kadar eril bir anlatıma sahip olsa da verdiği güzel mesajlar ve renkli tasarımlarıyla her kesimin izlencesine uygun ve eğlenceli içeriklere sahip. Sırf klasik müzikleri bile insana eşsiz duygular hissettiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir