Zen – Grogu and Dust Bunnies

İzleyen çoğu İnsanın ruhuna dokunmayı başaran projelere imzasını atan Studio Ghilbli, bizlere son yılların en sempatik karakterlerinden Grogu’yu (Baby Yoda) kazandıran Star Wars evrenine sürpriz bir giriş yaptı. Üstelik Grogu gibi gittikçe popülerleşen bir karakter üzerine elle çizilmiş bir kısa animasyon üreterek!

4 dakikaya sahip olan Zen- Grogu and Dust Bunnies, ilk olarak The Mandolarian dizisinde karşılaştığımız ve Star Wars evrenine yeni bakışlar atmamıza vesile olan Grogu karakterini anlatıyor. Aslında bu kısacık animasyonun en çekici yanı Ghibli stüdyolarının yavaş yavaş geri dönüşünün habercisi olması. 2018 senesinde hayata veda eden Isao Takahata ( Prenses Kaguya Masalı, Ateşböceklerinin Mezarı) ve yeni bir proje üzerine çalıştığı için bizi hayli heyecanlandıran Hayao Miyazaki’nin fırçalarından çıkan çok önemli projeler Studio Ghibli’nin çatısı altında üretildi.

Bu animeler aslında sıradan bir çocuk anlatısı olmanın ötesine geçtiği için değerli ve bana göre zamansızlar. Dolayısıyla Miyazaki’den gelmese de böyle bir oluşumun içerisinden çıkan her türlü proje benim nazarımda çok değerli. Üstelik 70’lerden bu yana sinema sektörünün değişip farklı bir popülariteye evrilmesinde başrol oynayan evrenlerden birine dönüşen Star Wars külliyatının böyle bir denemeye açık yaklaşımı gerçekten eğlenceli bir sonuç oluşturabilmiş.

Ghibli’nin simge karakteri Totoro’nun filmi Komşum Totoro da karşımıza çıkan küçük ev cinlerinin de bulunduğu Zen- Grogu and Dust Bunnies, bu iki evrenin buluşması bakımından hoş bir iletişim aşaması anlatıyor. Elbette kısacık bir film için uzun uzadıya bir şeyler yazmak biraz zorlama kaçabilir  ancak insanı mutlu etmeyi başaran bu tarz jestleri görmezden gelemezdim. Sadece tek bir ortaklık mı olacak ya da ilerleyen dönemlerde bizleri nasıl sürpriz projeler bekler bilemiyorum. Yine de Grogu’yu farklı bir anlatım denemesinde izlemek beni aşırı keyiflendirdi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir