Zootopia (2016)

Gelişen bilgisayar teknolojisiyle beraber sayıları artan animasyon filmler, hiç kuşkusuz sinema sektörünün en önemli parçalarından biri. Özellikle bilgisayarda üretilmiş ilk uzun metrajlı animasyon olan Toy Story’nin (1995) de olağanüstü başarısıyla tür rüştünü tamamen ispatladı. 

Yüz milyonlarca dolar hasılat kazanan bu filmler başlarda ağırlıklı olarak çocuklara yönelik olarak hazırlanıyorlardı. Disney, Pixar ve Dreamworks Animation gibi Amerikan animasyonlarının en büyük yapım şirketleri zamanla yetişkin kitleyi de sinemaya çekmenin önemini kavradılar. 

Judy Hopps

Shrek’in (2001) beklenmeyen başarısıyla şahlanan bu filmlerde göndermeli yetişkin esprilerine ve daha olgun temalara yer veriliyordu. Yönetmen koltuğunda Byron Howard ve Rich Moore’un oturduğu Walt Disney animasyonu Zootopia (2016) bu yapımların en başarılı örneklerinden biri. Seslendirme kadrosunda ise Ginnifer Goodwin, Jason Bateman, Idris Elba, J.K. Simmons ve Octavia Spencer gibi ünlü isimler yer alıyor.

Genç bir tavşan olan Judy Hopps, çocukluğundan beri düşlediği hayalini  gerçekleştirerek Zootopia’da polis memurluğu görevine başlamıştır. Çeşitli ebattaki ve türdeki hayvanın yaşadığı bu şehir günümüzdeki modern büyük şehirlerin yansıması gibidir. Memur Judy kendi yeteneğini göstermesine imkan sunmayan görevlerinden sıkılmıştır. Bir dizi tesadüf sonucunda karşılaştığı dolandırıcı tilki Nick Wilde ile beraber şehirde yaşanan organize suç olaylarını araştırmaya başlarlar.

En iyi animasyon film dalında Oscar ödülü de alan Zootopia’da aslında Lethal Weapon ve Beverly Hills Cop gibi serilerle popülerleşen ‘buddy cop’ alt türünün bir örneğini izliyoruz. Hayatı boyunca bir tavşan olduğu için ciddiye alınmayan ve dünyayı daha iyi bir hale getirmekten başka bir amacı olmayan Judy ile tabiri caizse hayat okulu mezunu olan ve her türlü oyunbazlığa yatkın olan Nick müthiş bir zıt ikili oluşturuyorlar. 

Dünyayı siyah ve beyaz olarak gören idealist polis Judy, Nick’le beraber suçları aydınlatmaya başladıkça gerçek dünyanın gri olduğunu keşfediyor. Suçların arkasında şehrin güçlü insanlarının da dahil olduğu çok daha büyük bir yapının ortaya çıkmasıyla kara film türüne de yaklaşıyor. Ve film iyiden iyiye yetişkinlerin daha çok zevk alacağı bir hale geliyor. 

Zootopia, her yaş grubunun zevk alabileceği bir denge kurmayı gerçekten ustalıkla başarıyor. Meşhur tembel hayvan sahnesi gibi eğlenceli anların yanı sıra çocukların hiç aşina olmadığı filmlere ve Breaking Bad gibi dizilere yapılan başarılı göndermeler de yetişkin seyircilerde karşılık buluyor. Bu tercih doğru şekilde uygulandığı için filmin bütünlüğünde bir bozulmaya da sebep olmuyor.

Bir animasyonun başarılı olmasının en önemli unsurlarından biri de hiç şüphesiz başarılı ve akılda kalıcı yan karakterlere sahip olması. Ana karakterlerimiz Judy ve Nick dışında polis şefi Buffalo, belediye başkanı Aslan ve onun asistanı Koyun gibi tiplemeler de özenli yazılmış. 

Zootopia, animasyon severler dışında ‘buddy cop’ türünün izleyicilerini de tatmin edecektir. Ayrıca 2022 yılında Disney+ platformunda yayınlanacak olan Zootopia+ dizisiyle bu şehirde geçen başka hikâyeler de seyredeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir