A CHARLIE BROWN CHRISTMAS (1965)

25 dakikalık bir cevher A Charlie Brown Christmas. Charles M.Schulz’un sade ve etkili çizimlerinin en güzel hali bazılarınca bu animasyon.

Noel’in anlamını arayan Charlie Brown etrafa hâkim olan Noel neşesinin ve ışıltısının tam aksi bir ruh hali içinde. Vince Guaraldi Trio’nun hüzünlü, sofistike ve sakin müzikleri de bu animasyon serisinde Charlie Brown’ın depresif ruh halini daha da pekiştiriyor. Peanuts dünyasının diğer karakterleri Linus Van Pelt, Lucille Van Pelt, Sally Brown, Schroeder, Shermy, Pig Pen, Violet, Snoopy de teşrif ediyor animasyon ilerledikçe. Hepsinin kendi nev-i şahsına münhasır kişiliklerinin yansımalarını görüyoruz kısa kısa sahnelerde. Öykü ise genel olarak Charlie Brown’ın etrafında dönüyor elbette. Hikâye Charlie’nin bunalımından toplu Noel kutlamasına ve Noel havasının anlamını çözmeye doğru gidiyor.  

Linus’la duygularını paylaşan Charlie, Lucy Van Pelt’ten psikolojik yardım alıyor. Lucy’nin standının arkasında çokbilmiş nutuklarını attığı Peanuts sahnelerinden biri bu yapımda da var. Lucy ve diğer karakterler karın tadının keyfini çıkarırken Lucy’nin karın tadını aralık ayında değil ocak ayında daha iyi alabildiğine dair diyaloguyla eğleniyoruz. Lucy daha sonra yine Lucyliğini yaparak Beethoven’ı kötülüyor. Lucy Charlie’ye yardım etmenin en iyi yolunun Noel oyununu Charlie’nin yönetmesi gerektiği olduğunu söylüyor yine de ve önerisi kabul görüyor.

Lucy Noel hediyesi olarak gayrimenkul almadığından yakınıyor. Snoopy Noel dekorasyonlarıyla öne çıkıyor. Charlie’yle Linus’u büyük bir Noel ağacı almaya gönderiyor Lucy ama Charlie’nin seçtiği çok küçük ağaç fidesiyle dalga geçiyor herkes. Çocukken akranlar arasında hissedilen yalnızlığı, dışlanmışlığı ve endişeyi çok iyi yansıtıyor bu sahne ve izlerken çoğumuzu üzüyor. Çocuklara arkadaşlarına nasıl davranmamaları gerektiğine dair örnek bir sahne olarak da izletilebilir. İyice sarsılan Charlie Brown Noel’in tam olarak ne olduğunu soruyor oradaki herkese. Linus İncil’den bir ilahi söylüyor. Minik ağacını da alıp gidiyor Charlie bütün tatminsizliğiyle, hayal kırıklığıyla ve kuşkuculuğuyla.  

Noel ışıltısının kapitalizm, reklam sektörü ve tüketim toplumunca nasıl sömürüldüğünü eleştirmekten geri kalmıyor animasyonun yapımcıları. Charlie’nin bunalımı çocukları da büyükleri de hüzünlendirecek minvalde. Buruk anların yerini neşeye bıraktığı ve her yaştan seyirciye tebessüm ettirdiği bir finalle bitiyor A Charlie Brown Christmas. Bütün çocukların Noel oyunu sırasında dans ettiği sahneyle birlikte en sonunda herkesin, hatta Lucy Van Pelt’in bile Charlie’yi mutlu etmeye çabalaması unutulmazlar arasında. Materyalizm eleştirisinden başlayıp küçük mutlulukları yüceltmeye varıyor hikâye. Genel olarak da, Noel’in ticari bir kavrama dönüşmesini incelikle eleştiriyor. Yıllar sonra tekrar izlendiğinde de farklı tatlar yakalanabilen özel yapımlardan. 56 yıl sonra bile eskimeyen bir animasyon. Bütün Peanuts karakterlerinin çocuklar tarafından seslendirildiğini de not düşelim.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir