Hanna- Barbera Evrenindeki Christmas – Yılbaşı Bölümleri

Çizgi film- animasyon sektörünün en verimli şirketlerinden olan Hanna- Barbera, 1957 senesinde başlattığı yolculuğuna sayısız çizgi macera ve karakter sığdırarak günümüze dek ulaşmayı başardı. Şirketin kuruluş hikâyesi ve yapımların yaratılış süreçleri üzerine uzun uzun konuşulmayı hak edecek türden. Ancak söz konusu Aralık ayı olduğunda animasyon anlatısındaki Christmas- yılbaşı temaları evrensel biçimde kabul gördüğünden bu bölümde Hanna- Barbera çatısı altında üretilmiş maceraların Christmas temalarından bahsetmek istiyorum. Keza Jetgiller ( The Jetsons), Taş Devri ( The Filintstones), Scooby- Doo gibi simgeleşen çizgi maceralar üreten stüdyo, hemen hemen her karakterine de Christmas dönemi yaşatmıştır. Şimdilerde Warner Bros çatısı altında yepyeni bir evren açarak yoluna devam eden Hanna- Barbera’nın tozlu raflarda kalan Christmas bölümlerine bir göz atıp hafıza tazeleyelim istedim. Her ne kadar çoğunun Türkçe dublaj ya da altyazılı versiyonlarına ulaşma ihtimali biraz zor gözükse de bu çizgi bölümlerin oluşturduğu etkileri anımsamanın bile değerli olacağı düşüncesindeyim.

Çakmaktaşlar

A Flinstone Christmas (1964)

Çakmaktaş ailesinin ikinci Christmas macerası bu çizgi film. 1964 senesinde sunulan 48 dakikalık öyküde Fred’in Noel Baba rolünü üstlenmesiyle birlikte gelişen olaylar anlatılıyor. Çizgi filmin ülkemiz televizyonlarında da yayınlandığını hatırlıyorum. Keza Fred’i seslendiren Sezai Aydın’ın performansını anımsamamak mümkün değil. Öykü ise klasik Christmas teması. Noel’i sevse de bayramı bayram yapan unsurları benimseme konusunda çekinceleri olan başkarakter üzerinden ilerliyor. Hayatında ne olursa olsun Noel Baba kostümünü giymeyeceğini belirten Fred, Bedrock yetimhanesinin çocuklarını mutlu etmek için bu kötümü üzerine geçirir ve olaylar beklenmedik fantastik gelişmelere evrilir. Taş Devri’nin televizyon tarihi ve bizim ülkemizdeki çizgi film kültürü için yeri apayrıdır. Bu Noel anlatısı ise birlik ve beraberlik olgularını benimseme açısından içten bir film.

Tom ve Jerry

The Night Before Christmas ( Tom and Jerry) (1941)

Çizgi dünyanın en ikonik rakipleri Tom and Jerry, 1941 senesinde ilk Noel maceralarına çıkmışlardır. William Hanna ve Joseph Barbera’nın en fazla güç aldıkları kahramanlar olan ikili, bu maceralarında tam bir Christmas atmosferinin içerisine dahil oluyorlar. Özellikle anlatılan temada Christmas’a dair ne varsa karakterlerin adapte edildiği görülmektedir. Üstelik Tom ile Jerry’nin çekişmeleri söz konusu olduğunda izleyiciyi güldürecek sayısız materyal mevcut. O senesi en iyi kısa animasyon Oscar’ını kucaklayan bu 9 dakikalık yapım, sadece Hanna- Barbera evreni değil, çizgi dünyalar arasındaki en eğlenceli Noel temalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Şirine Noel Ağacı Süslüyor

The Smurfs Christmas Special (1982)

Şirinler köyünde yaşananlar Şirinler köyünde kalır… Şaka bir yana çocukluğumuzun en özel köyünde aktarılan birçok tema anlatıldıkça hoş anılara dönüşecek bir tınıya sahipti. Dolayısıyla söz konusu Christmas olduğunda da bu köydeki sihirli atmosferin her bir detayından yararlanılmış. Noel hazırlığı içerisindeki köyde yaşanan ufak aksaklıklar, tabii ki Gargamel’in sinsi planları ve sonra doğru o tarifsiz ruhun birleştirici etkisi… Üstelik bu macerada tam bir Noel Baba formatı da iki küçük çocuğun heyecanları üzerinden aktarılıyor. Çok ünlü bir Belçika çizgi romanı olarak hayata kavuştuktan sonra günümüzde de popülerliğini sürdüren Şirinler köyü sakinlerinin 1982 senesinde yayınlanan bu macerasını muhakkak araştırın!

Yogi Bear’s All- Star Comedy Christmas Caper (1982)

Bu sene Aralık ayının ilk gününden itibaren Noel temalı yapımlardan bahsetmeye çalışıyoruz. Casper’s First Christmas  (1979) ise incelediğimiz ilk çizgi film olmuştu. Bu yapımda Ayı Yogi ve arkadaşlarının Noel’i Sevimli Hayalet Casper’ın kulübesinde geçirişleri anlatılıyordu. Fakat bu çetenin bir de tamamen kendilerine odaklandığı bir Christmas macerası daha mevcut. 1982 senesinde televizyon dizisi olarak çıkan The Yogi Bear Show’un bir bölümü olan film, özellikle şehirdeki insanların Noel’e bakış açısını yansıtıyor. Keza kendilerini aniden şehir içerisinde bulunan Yogi ve Boo Boo’nun yakalanmamak adına Noel Baba ile Elf kostümleri giymiş olmaları ortaya şamatalı bir Christmas macerası çıkartıyor. Sadece ikili değil evrendeki diğer karakterleri de izleme şansı sunan 25 dakikalık bu bölüm, Hanna – Barbera stüdyolarının en sevilen anlatıları arasında.

Jetgiller

A Jetson Christmas Carol (1985)

Jetgiller, Hanna- Barbera dünyasında bir nevi Taş Devri’nin paralel evren versiyonu. Hatta bu iki evreni birleştiren özel bir film bile var. Christmas dönemi ise Jetgiller dünyasında Charles Dickens’ın ölümsüz eseri A Christmas Carol yorumlamasıyla anlatılıyor. Aslında bu eser defalarca sinema ve beyaz ekran karşısında karşımıza çıktı. Disney’den tutup da birçok farklı stüdyo kıyısından köşesinden de olsa bu eserden ilham alabilmekte. A Jetson Christmas Carol ise, futuristik evrenin anlatısında hem absürt hem de Noel temasındaki eğlenceli yapıyı güzel buluşturuyor. Filmin çatışma noktaları 22 dakikalık süre boyunca çok güzel bağlanıyor. Dolayısıyla izleme imkanı bulursanız eğer eğlenip o dönemin çizgi film anlayışını deneyimleyebilirsiniz.

A Scooby- Doo! Christmas (2002)

Söz konusu Scooby – Doo olduğunda zaten Noel gibi kostüme bir döneme macera açmak kaçınılmaz olur. Scoob ve arkadaşlarının birçok farklı Noel macerası mevcut. Hemen hemen her sene bir formatla karşımıza çıkıyor. 2002 senesindeki bu film ise Ho- Ho- Horrors! ismiyle de biliniyor. Yine bilindik entrikalar, karakterlerin korkulu absürtlüğü ve sona doğru çözülen gizemler. Ayrıca bu sefer Noel Baba ve Christmas ile muhteşemleşen kış atmosferi odağında ilerliyor bu macera. Her açıdan eğlenip, karakterlerin gelişimine odaklanacağınız eğlenceli bir iş A Scooby – Doo! Christmas.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir