Batman Tecrübe Kazanıyor, Two-Face Gün Yüzüne Çıkıyor

Mafya ile mücadeleye girişen şehrin yeni savcısı Harvey Dent ve Komiser James Gordon, Batman’dan yardım ister. Batman bu yardıma sessiz kalmaz ve kendisini polis-mafya, mafya-katil kovalamacası içerisinde bir cinayetler ağında bulur.

Bu mücadele içerisinde cereyan eden olaylar zincirinde Batman birde Joker ve diğer süper kötülerle uğraşmak zorunda kalır. Harvey ise kendi içindeki mücadeleyi kaybetmeye başlar.

Batman: The Long Halloween; Jeph Loeb tarafından Tim Sale’in sanatıyla birleşerek ortaya çıkmış 13 sayılık sınırlı bir Amerikan çizgi roman serisi olarak 1996 ve 1997’de yayınlandı. Pek çok olumlu eleştiriye maruz kalan seri oldukça beğenildi. DC, çizgi romanları arasında en çok beğenilen serilerinden birisi olan bu hikâyeyi animasyon film olarak da karşımıza çıkardı.

Batman’in Suçla Mücadelesi

Batman: Uzun Cadılar Bayramı filmi iki bölümden oluşmakta olup eğer çizgi romandaki hikâyeden haberdar değilseniz izledikçe, Batman’in acemice hareketler yaptığı ve olaylara bakış acısının bildiğimiz o Batman bakış açısına sahip olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Bu gayet normal çünkü Gotham şehrine yeni gelmiş ve suçlularla mücadeleye daha yeni başlamış bir Batman var karşımızda.

Batman karakterinin yeni yeni oturmaya başladığı bir dönem hikâyelendiriliyor. Buna rağmen Batman’de dâhil olmak üzere diğer karakterlerin duruşlarından taviz verilmediği ortada. Hikâyede Batman’in acemiliğinin üzerine kattığı tecrübeleri karakterinden taviz vermeden yaptığını görebilirsiniz.

Batman bunu nasıl yapar gibi bir düşünceye kapılmanıza neden olabilecek gerilim dolu bir film. Aynı zamanda Barbara ve Batman’ın tartışmalı ilişkilerinin yanı sıra Barbara’nın bu filmdeki farklı rolünü ve beklenmedik olaylar zincirini görebileceğiniz keyifli iki film.

Batman ve Harvey Dent

Batman: Uzun Cadılar Bayramı serisi; Batman: The One Year hikâyesinin devamı niteliği taşıdığı gibi Batman: Annual #14’de geçen hikâyeden alıntılar içermekte. Batman’ın ilk yıllarda Gotham şehrinin çeşitli suçluları ve mafya ile olan mücadelesinden süper kötülerle mücadelesine doğru geçişte karşılaştığı, zihinsel ve fiziksel zorlularla birlikte suçlularla mücadele konusundaki deneyimsizliklerini gözler önüne sererken, Savcı Harvey Dent’in Two-Face’e dönüşümünün ardında yaşananları anlatmakta ve Holiday karakterinin de ortaya çıkış hikâyesini bizlere göstermekte.

Harvey Dent, Bruce Wayne’in en iyi arkadaşlarından birisi fakat her geçen gün kötüye gittiği aşikâr. Batman’de bunu fark ediyor. Eşi bunu çoktan fark etmiş bile.  Harvey ise bu durumla baş etmek için yıllardır kimseye fark ettirmeden kendi içinde mücadele ediyor.

Kimseye güvenemeyen Harvey, uzun bir dönem yardım istemek yerine hissettiklerini içine atarak bu durumdan kurtulmaya çalışırken son yaşadığı mafya ile olan mücadelesi ve cinayetler serisiyle durumu daha da kötüleşiyor.

Mad Matter ve Korkuluk

Falcone ve Maroni çeteleri ise Joker, Zehirli Sarmaşık, Korkuluk ve Mad Hatter’i tutarak Batman’in üzerine salıp onu etkisiz hale getirmeyi planlıyor.

Bu olaylar zincirinde Batman, Gordan ve Harvey üçlüsüne Catwomen’in yardımı dâhil olur.

Harvey ve Gilda

Bir Cadılar bayramı ile başlayan cinayet, her bayram etkinliğinde devam eden bir seriye dönüşür. Birisi olayları örtbas mı ediyor, yoksa yardım mı ediyor karmaşası içerisinde gerilim dolu zamanlar geçiren Harvey Noel arifesinde bir suikastçı ile karşı karşıya kalır. Catwomen’ın yardımı ile bu olaydan kurtulan Harvey diğer yüzünün ortaya daha fazla çıkmaya başlamasından kurtulamaz. Batman, acemice hareketlerinin getirileri ile Gordon’ı zora sokar. Gilda ise her geçen gün daha fazla endişeye kapılarak, evde sürekli yalnız kalması ve Harvey’in gözleri önünde kötüye doğru gidişini izlemekten duyduğu üzüntü ile depresyonu günden güne artar. Gilda bu durumdan kurtulmak ve Harvey’den sakladığı Falcone ailesi ile yaşadığı kötü geçmişinden intikam alma hevesi ile dolup taşar. Aynı zamanda Harvey’e yardım etme umuduyla gizlice harekete geçer.

Pek çok kere içinde yaşadığı ikilemleri eşi ile konuşmayı düşünmüş olan Harvey bunu bir türlü başaramaz. Git gide içinde bulunduğu durum; mafya davası görülürken mahkemede tanıklardan birisinin saldırısı ile daha da kötüleşir ve en sonunda kontrolü kaybeder.

Mafya ile olan ticari ortaklıklardan onlara karşı mücadele arasında gelip giden ve Falcone’nin mafya operasyonlarını çözmeye çalışan Batman, “Holiday” cinayetlerini araştırırken katil ya da katiller hakkında beklenmedik bir takım bilgiler öğrenir. Batman ve Gordan Holiday şüphelilerinden ikisini yakalamayı başarır. Fakat gerçek katili yakalamışlar mıdır? Tüm bu olanların ardından hikâye; Harvey’in kötülere katılması ve ardında bir takım soru işaretleri bırakarak sonuçlanır.

Carmine Falcone

Batman: Uzun Cadılar bayramı; sizi mafya dünyasının içerisine çekerek adeta Baba filmini andıran sahnelerle bezenmiş gerilim dolu bir hikâyeye sahip. Batmanın suç dünyasındaki ilk adımları, arkadaşlarını suç dünyasına kaptırması ve mafyanın etkisini kaybedişiyle birlikte göz önünde olan bir olay ve onu destekleyen alt olaylarla bezenmiş, gotik bir mafya ve cinayetler düğümü içerisinde süper suçluların kafalarını çıkarmaya başladığı tam bir Batman hikâyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir