MAD MONSTER PARTY? (1967)

Mad Monster Party? (Çılgın Canavar Partisi), animasyon sineması tarihinin en kült filmlerinden biri. Kont Drakula, Frankenstein, Kurt Adam, Görünmez Adam, King Kong, Dr. Jekyll & Mr. Hyde gibi karakterlerin bu kadar keyifli bir stop motion animasyon filmde yer almış olması biz sinefiller için benzeri olmayan bir haz.

Kötülük Adası’nda yaşamını sürdüren Frankenstein emekli olmaya karar verir ve bütün kötü dostlarını varisini açıklamak ve yeni silahını ilan edeceği varisine emanet etmek üzere malikanesine davet eder.

Mumya Dansı

Mad Monster Party, bir bakıma skeçler topluluğu gibi, bütün karakterlerimizin ana sahneden uzaklaşarak ön plana çıktığı sahneler mevcut. Bu açıdan sinema tarihinde iz bırakmış olan her karaktere hakkını fazlasıyla teslim ediyor film. İskeletlerden oluşan orkestranın çaldığı The Mummy sahnesinde Mumya’nın yapmış olduğu dans ise filmin en eğlenceli sahnesi.

İskelet Orkestra

Sinema tarihinde sadece Dracula’nın yer aldığı iki yüzden fazla film mevcut. Vampirler, kurt adamlar, hayaletler, görünmez adamlar, kurt adamlar ve kısacası her tür canavarlar her dönem seyircinin ilgisini çekmiş ve yapımcıların yüzünü güldürmüştür.

Jules Bass’ın yönettiği ve Artur Rankin Jr. ile birlikte yapımcılığını üstlendiği bu bütün canavarların ve karakterlerin bir arada yer aldığı stop motion animasyon film ise gişede tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşar. Hatta uzun yıllar Mad Monster Party bir köşeye atılır, Rankin/Bass ikilisi bile filmin negatiflerini çürümeye terk ederler.

Sonradan bulunan kopyalar sayesinde film günümüze ulaşmayı başarmış durumda. Mad Monster Party, sıkıldıkça açıp tekrar tekrar izlediğim bir film. Animasyon severlerin ya da animasyonla pek arası olmasa da canavar filmlerine ilgi duyanların bir şans vermesi gereken bir yapım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir